Jeśli posiadasz konto na portalu - zaloguj się, jeśli go nie posiadasz zarejestruj się.
Świstunka leśna (Phylloscopus sibilatrix)
Systematyka
rząd: wróblowe (Passeriformes)
rodzina: pokrzewkowate (Sylviidae)
gatunek: Świstunka leśna (Phylloscopus sibilatrix)
Charakterystyka/ morfologia
Drobny i smukły ptak o długich skrzydłach i krótkim ogonie. Ma żółtozielony wierzch ciała , na skrzydłach jaśniejsze brzegi lotek trzeciorzędowych. Cytrynowożółte policzki brew, gardło i pierś, biały brzuch. Obie płci takie same. Młode podobne do dorosłych , lecz szarawe z wierzchu i bledsze na spodzie. Śpiewając siedzi na gałęzi, trzepoce przy tym częściowo opuszczonymi skrzydłami i ogonem. Nie przerywa śpiewu przenosząc się z gałęzi na gałąź . Długość ciała 12 - 13 cm, rozpiętość skrzydeł 19,5 - 24 cm, waga 6,5 - 15 g. Wędrowna. Zimę spędza w Afryce, na południe od Sahary. U nas przebywa od końca kwietnia do września.
Biotop/ preferencje pokarmowe
Zamieszkuje starsze drzewostany, głownie liściaste (bukowe), o skąpym podszycie. Rzadziej bytuje w parkach, starych ogrodach. Przebywa głównie w dolnych partiach koron drzew, często zlatuje ku ziemi. Zjada głównie owady i inne bezkręgowce zbierane na liściach w koronach drzew, latem i jesienią również owoce.
Rozwój osobniczy
Wyprowadza co roku do dwóch lęgów. Tworzy pary utrzymujące się przez cały sezon ale niektóre samce kojarzą się równocześnie z dwiema, w wyjątkowym przypadku z trzema samicami. Okrągłe gniazdo na skarpie lub stoku samica umieszcza bezpośrednio na ziemi. Składa 5 do 7 białych , brązowo plamkowanych jaj i wysiaduje przez około 13 dni. Oboje rodzice zajmują się ogrzewaniem i karmieniem piskląt. Dostarczają im pożywienie także przez kilkanaście dni po opuszczeniu gniazda.
Status gatunku
Objęty ścisłą ochroną gatunkową.
Przygotowała: Wanda Kula
pasjonatów i miłośników o różnorodnym doświadczeniu i osiągnięciach.